Знову переїли на свята? Не встояли перед спокусою спробувати кожну страву, що була на столі? Навіть якщо переїдаєте зрідка і лише під час пишних застіль, це вже перевантажує органи травлення. Якщо ж під час кожного приймання їжі з’їдаєте більше, ніж 500 грамів, при цьому мало рухаєтеся, – маєте серйозну проблему. При цьому можете не відчувати дискомфорту: від постійного вживання більшої кількості їжі стінки вашого шлунку настільки розтягнулися, що неприємні відчуття зникли. Наслідки ж можете отримати у гормональних порушеннях та зайвих кілограмах. Терапевт медичного центру «Світ здоров’я» Роман Гнатів застерігає: систематичне переїдання насправді небезпечне, адже призводить до ожиріння, порушення обміну речовин, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету.
Переїдання тимчасове
Переїдаючи під час святкового застілля, можете тимчасово відчувати класичні симптоми: печію, важкість у шлунку, переповненість, надмірне газоутворення, млявість та втому, навіть головокружіння.
Адже надмірна кількість їжі – неабияке навантаження на організм. Всі його зусилля спрямовані на подачу більшої кількості крові до органів травлення. В цей час інші ділянки тіла отримують менше кисню, і вас огортає втома. Шлунок при цьому активно виробляє сік, щоб упоратися зі спожитою їжею. Коли їжі все більшає, соку виробляється відповідно більше, він не поміщається в шлунку і витікає до стравоходу – маєте печію. Якщо переїли вуглеводів – різко «стрибає» цукор крові, зростає рівень інсуліну. Цей гормон підшлункової залози відповідає за контроль апетиту і утворення жирової тканини. Їсте багато – підшлункова залоза виробляє все більше інсуліну – ваш апетит постійно зростає – ви їсте ще більше. В результаті маєте інсулінорезистентність та діабет.
Переїдання хронічне
При хронічному переїданні на вас очікують зайва вага і ожиріння. І справа тут не в добовій кількості калорій: люди, які багато тренуються чи працюють фізично, можуть потребувати й більше 3000 ккал/день. Але якщо ви працюєте в офісі і практично не встаєте з-за столу, ця кількість є надмірною для вас. Сучасна звичка з’їдати більше, ніж потрібно, – дуже поширена. Оброблену, жирну і солодку їжу ми вважаємо смачною, постійно її потребуємо, при цьому не витрачаємо спожитих калорій через малорухливий спосіб життя.
Що буде зі здоров’ям, якщо постійно переїдати
Зайві кілограми – основний фактор ризику метаболічного синдрому. Порушення обміну речовин призводять до недостатньої біологічної відповіді клітин на дію інсуліну (з цього починається діабет), а також до розвитку серцево-судинних захворювань, артеріальної гіпертензії. Що раніше скоригуєте спосіб життя і харчові звички, то кращих змін у здоров’ї можете очікувати. До того ж це спосіб подовжити собі життя!
9 правил харчування, щоб не їсти багато