Більшість людей (особливо люди поважного віку) вважають, що набряки завжди вказують на хворе серце. На жаль, від набряків страждають як дорослі, так і діти. А причин появи такого симптому дуже багато.
Набряковий синдром - це стан, який розвивається з різних причин і є наслідком накопичення надмірної кількості рідини поза межами судинного русла (в інтерстиціальному просторі, у порожнинах тіла).
Давайте розглянемо механізми розвитку НС і його причини.
1. Підвищення гідростатичного тиску крові (це тиск, який формує рідка частина крові, без формених елементів). Це найбільш часта група причин появи набряків і її можна поділити на 2 підгрупи:
2. Зниження онкотичного тиску (онкотичний тиск – це тиск, який забезпечується білками нашої крові, в основному альбумінами). Відомо, що білки здатні утримувати велику кількість води. Тому, якщо у нашому організмі недостатня кількість білка, - розвиваються набряки, оскільки у судинному руслі рідину немає чим утримувати і вона під впливом гідростатичного тиску переходить у позасудинний простір). Причини зниження рівня білка в крові (гіпопротеїнемія) такі:
3. Підвищення проникності капілярів судинної стінки (існує чимало причин, які призводять до такого стану, насамперед це запалення будь-якої етіології, опіки, травми, сепсис, алергічні реакції і найважчий їх прояв – анафілактичний шок).
4. Лімфатична обструкція або підвищення онкотичного тиску поза межами судинного русла. Звучить дуже незрозуміло, але якщо коротко, то це лімфатичні набряки, пов’язані з порушенням циркуляції лімфи. Із причин - видалення лімфатичних вузлів (в основному через онкологічні захворювання та їх метастазуванням у лімфатичні вузли), збільшення лімфатичних вузлів інфекційного та пухлинного походженн, а також гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози). При зниженні функції щитоподібної залози страждають всі види обміну речовин. У тканинах накопичується чимала кількість білків різного виду, а також інших сполук, що в загальному призводить до набряків.
5. Також існують вегетативні набряки, які виникають через порушення іннервації певних ділянок тіла. На цьому фоні ваші судини можуть неадекватно реагувати на різні стимули. Для того, щоб діагностувати цей тип набряків потрібно виключити вищезазначені причини.
Слід додати, що набряковий синдром може бути локалізованим на якійсь певній ділянці тіла (наприклад, набряк лівої ноги внаслідок тромбозу глибоких вен лівої нижньої кінцівки) та генералізованим при важкій серцевій недостатності, цирозі печінки або нефротичному синдромі (синдром, який розвивається внаслідок гострого чи хронічного захворювання нирок, при якому втрачається величезна кількість білка).
Розглянемо найбільш типові «серцеві» та «ниркові» набряки.
«Серцеві» набряки з’являються ввечері. Через тривале вертикальне положення людини під дією сили тяжіння та гідростатичного тиску рідина буде більше накопичуватись на нижніх кінцівках. Зазвичай вони холодні (завдяки вираженому порушенню кровопостачання тканин). Якщо ж натиснути на ділянку набряку, ямка залишається і зберігається декілька секунд-хвилин, колір шкіри в ділянках набряків може бути змінений.
«Ниркові» набряки мають протилежні особливості: з’являються переважно зранку після тривалого знаходження в ліжку, вони теплі на дотик, при натисканні ямка швидко зникає, колір шкіри при цьому майже не змінюється.
І наостанок: причина набряків може бути зовсім банальною. Якщо ми знаходимося у стані хронічного стресу, у нас починає посилено синтезуватися гормон кори наднирників – кортизол. Він може затримувати натрій та рідину у нашому організмі, внаслідок чого можуть розвинутися набряки.
На жаль, часто буває так, що більшість людей мають прояви декількох захворювань, при яких не можна віднести набряки до жодної з груп чи вони відносяться одразу до двох. Тому важливо не втрачати дорогоцінний час та звернутись до лікаря, який зможе встановити дійсну причину появи цього неприємного симптому та призначити ефективне лікування.