Себорейний дерматит – це хронічне запальне захворювання шкіри, при якому з’являються червоні плями з білим або жовтуватим лущенням на тих шкірних ділянках, де є багато сальних залоз. Найчастіше себорея «оселяється» на волосистій частині голови, вушних раковинах, міжбрів’ї, носогубних складках, бороді у чоловіків, центральній частині грудної клітки.
На відміну від звичайного лущення шкіри, що виникає від пересушування волосся феном чи впливу «гарячого» повітря з настанням опалювального сезону, себорея присутня поза шкірою голови та викликає запальні процеси на шкірі. Якщо не зважати, то себорейний дерматит сам не мине. До того ж може розвинутися вторинна бактеріальна інфекція.
Катерина Юзвак, дерматовенеролог, дитячий дерматолог, трихолог медичного центру "Світ Здоровʼя": «На появу себорейного дерматиту найчастіше впливають три причини: надлишкова активність сальних залоз, велика кількість грибка та індивідуальні чинники, як-от генетична схильність, порушення обміну речовин, особливості харчування та рівень стресу, стан імунітету».
«Молочні кірочки», схожі на лупу, бувають на шкірі голови у немовлят уже в перші 3-6 міс. життя. Червоні плями злущуються і можуть поширюватися на обличчя, шию, складки, спину. Це такий різновид себорейного дерматиту, який переважно не турбує дитину і минає сам.
У підлітковому віці бурхливо змінюється гормональний фон, шкірного сала виробляється більше, і може з'являтися лупа. Якщо вчасно усунути її прояви та використовувати спеціалізовані шампуні, проблема вирішується. Якщо ж прояви надмірні і погіршують якість життя, варто розпочати курс лікування під медичним наглядом.
Після періоду статевого дозрівання лупа як наслідок себорейного дерматиту може набридати протягом життя. З різною інтенсивністю. Тут важливо впливати на запалення у періоди загострень та підтримувати ремісію.
Дріжджові грибки роду Маласезія (Malassezia Spp) є нормальними жителями нашої шкіри. Але якщо сальні залози активно виробляють секрет (переважно під час статевого дозрівання), це створює для Маласезії комфортні умови для розмноження, харчування та виділення продуктів життєдіяльності. Коли грибка стає забагато (70-80%), виникають запалення та лущення. І не лише на шкірі голови, а й на обличчі (в ділянках брів, носогубних складок), вухах, грудях, верхній частині спини.
Також причиною себореї може бути зниження імунітету, вроджене чи набуте. Якщо імунні реакції послаблені, грибок Маласезія розмножується дуже швидко.
На шкірі голови – лупа (білі чи жовті лусочки), жирний блиск, червоні сверблячі плями-папули. У Т-подібній зоні (лоб, ніс, підборіддя) та на верхніх ділянках грудей і спини – жовтуватий чи рожевий висип із шкірними лусочками. Загалом же людині дискомфортно від свербіння та відчуття «масної голови».
Важливо впливати на причини розвитку себореї: запалення, грибок роду Маласезія, виділення шкірного сала.
Доглядаючи за шкірою, харчуйтеся збалансовано. Обмежте до мінімуму вживання цільного молока, солодких газованих напоїв, легких вуглеводів, фастфуду і алкоголю.
Не забувайте про фізичну активність та уникайте (наскільки можливо) стресів.
Бережіть шкіру голови від морозного впливу взимку та пересушування на сонці влітку.
Помітивши лупу, не захоплюйтеся власноруч виготовленими скрабами чи препаратами з реклами: це може порушити цілісність шкірного покриву і поглибити проблему.
Щоб зменшити прояви захворювання, порадьтеся з дерматологом! Лікування зазвичай триває від 14 днів до місяця. Враховуючи саме ваші клінічні прояви та генетичну схильність, лікар добере ефективну тактику. Запропонує протизапальні чи протигрибкові шампуні, які пригнічують розмноження Маласезії. Також порадить засоби для чутливої шкіри голови, які будуть доречні після активної фази лікування.